Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vsetín Čunek je náš! 3. 2. 2007
Senátor, šéf lidovců, místopředseda vlády... Zastaví raketový vzestup Jiřího Čunka aféra s úplatkem? Hlas jeho Vsetína zní: Nikoli! Většina obyvatel svému starostovi fandí.

Je spravedlivý, pracovitý, vřelý. A usměvavý.

Aspoň to tvrdí hlas ulice. Co víc může lid žádat po svém „panovníkovi“? Vsetín svého starostu Jiřího Čunka miluje. „Politici pořád jen jednajú a tlachajú. On jedná,“ tvrdí prošedivělý pán v holinách a koženém kabátě. Pečlivě oholený a navoněný spěchá na hokej. „Za odvahu, s jakou tady vyřešil náš největší problém, zaslouží metál. Spousta měst nám tutoho starostu závidí,“ říká a ještě přidá do kroku.

Tím problémem myslí romskou otázku. „Zbavil nás Cikánů!“ chválí jej tu téměř všichni oslovení občané. Tři z pěti ho volili, jeden z pěti tvrdí, že se s ním přátelí nebo si s ním prý aspoň skoro tyká.

Pro negativní ohlas se musíme vypravit asi dva kilometry za ceduli VSETÍN – už zdálky svítí oranžové a žluté kvádry dvou domů. Městská část Poschlá, tady bydlí Romové, které nechal starosta před čtyřmi měsíci vystěhovat.

Ještě než zastavíme na parkovišti, místní vybíhají a jeden přes druhého křičí: „Pojďte se podívat, jak tu žijeme! Všude plíseň, do baráku zatéká. A platíme tu sedm tisíc. A sebrali nám televizu! To je rasismus!“

Dvorek je za chvíli plný dětí, které ochotně pózují před fotoaparátem. „Taky chcete vědět, jak se jmenuju?“ ptá se asi desetiletý kluk ve sportovní bundě. „Já su ten Čunka!“ praví a všichni se rozesmějou.

Starosta se tu přízni netěší. „Jen slibuje. Pak sedne do auta a zapomene. Říkal, že až splatíme dluhy, můžeme se vrátit do města, ale už mu nevěříme. Nezajímáme ho. Už víc jak měsíc za náma nebyl. Teď je pááán,“ stěžuje si muž ve středních letech, který se představí jako František Žiga.

Ale i tady se k Čunkovi hlásí jeden volič. „Tykáme si, dělali jsme spolu ve zbrojovce, ale už mu moc nefandím. Použil nás jenom v kampani. Vystěhoval nás pár dnů před volbami. Ale na druhou stranu nás taky klidně mohl vyhodit na ulici. Všichni tady byli neplatiči,“ přiznává a prozradí jen křestní jméno Michal. Když ho jeho sousedé poslouchají, kroutí hlavou – i za tenhle názor si od nich vysloužil přezdívku „Konfident“.

To večer na hokeji je mnohem veseleji. Žlutozelený stadion, kterému se říká Na Lapači, tleská svým bojovníkům. Vsetín je sice v extralize beznadějně poslední, ale na hokej se chodí pořád – ve městě je to jediná pořádná zábava. Navíc přijela Slavia – bohatý klub z Prahy – a domácí mužstvo plné juniorů se předhání v obětavosti. „Hrajeme asi nejlepší zápas v sezoně!“ říká ten pečlivě oholený starší pán.

Čunka hájí téměř ve všem. „Jen jednou jsme se pohádali. Přišel jsem za ním, že by by bylo výhodnější udělat pro velké domy místní zdroj tepla. Ale moje argumenty neslyšel. Snad proto, že byl v představenstvu teplárenské firmy,“ tvrdí.

Jméno nechce prozradit, ale pak se prořekne, že je synovcem slavného rodáka Josefa Sousedíka, vsetínského Bati a Edisona, podnikatele a vynálezce.

Dú Valaši, dú!

Na hokej chodí pravidelně 40 let, předtím za Vsetín třicet let hrál. A dnes se tu raduje s dalšími třemi tisícovkami fanoušků – Vsetín porazil Slavii! Doma vyhrál po víc než dvou měsících. Zpívá se klubová hymna Dú Valaši, dú, všechno vyhrajú. Ta píseň kdysi oslavovala vsetínské tituly. Několikrát si ji zazpíval i starosta Čunek. Za jeho osmileté vlády na radnici bylo vždy město ke klubu štědré. A před půl rokem ve Vsetíně hokej zachránilo – složilo kauci několika milionů korun a stalo se majoritním vlastníkem klubu.

„Bez starosty Čunka by se tu hokej už nehrál,“ tvrdí i trenér Rostislav Vlach. Pro Čunka mají slabost nejen domácí fanoušci, kteří mu často aplaudují. Nedávno si litvínovští příznivci přivezli do Vsetína transparent: Čunek do Mostu!

Dnešní velké vítězství však starosta neviděl, v Praze ho zdržely ministerské povinnosti. Jinak navštěvuje zápasy poměrně často. Jako vlivný člen představenstva vsetínského klubu má své čestné místo naproti střídačce hostů, u reklamy na ponožky. Na stejné sedačce před lety sedával Roman Zubík, hýřící mecenáš z dob zlaté vsetínské hokejové éry. Teď sedí ve vazbě, kam se dostal za podvody a daňové úniky.

Možná je to místo trochu zakleté – teď vyšetřuje policie zase Čunka. Jeho bývalá sekretářka Marcela Urbanová tvrdí, že vzal před pěti lety úplatek půl milionu korun od realitní firmy.

Co na to říká vsetínský občan? Ve vyhlášené hospodě U Trpaslíka je plno, jde se na „škopek“ a zapíjí se vítězství nad pražským klubem. Zavíračka se dnes o dvě hodiny protáhne. Názory lidí se dají rozdělit do dvou zhruba stejných skupin. A obě starostu hájí. Jedna věří, že je nevinný, a ta druhá namítá: A kdo je čistý?

„Je to cílená kampaň. Někomu leží v žaludku, že se dostal nahoru. Vadí socanům a možná i někomu z lidovců,“ myslí si padesátiletý technik. Jeho dva kamarádi u stolu přikyvují a jeden z nich říká: „Při vysvětlování kličkoval, ale věřím, že to neudělal. A pokud ano, tak snad by nebyl tak blbý, aby peníze vzal před svědky.“

Další lidé naznačují, že je pro ně svědkyně Urbanová nedůvěryhodná. Podle nich si vymyslela i to, že ji starosta sexuálně obtěžoval. „Napsala mu dopis, kde ho vlastně vydírá. Když mi přidáte peníze, tak to zůstane mezi námi. Starosta udělal dobře, že dopis zveřejnil v novinách. A tomu obtěžování moc nevěřím. On to podle mě nemá zapotřebí,“ domnívá se technik. A objedná pro celý stůl slivovici.

Hasím, co vás pálí

Víceméně všichni se shodují: Čunek by neměl opustit své funkce. „Byla by ho škoda,“ myslí si magistra v lékárně polikliniky. Pár metrů odsud ještě nedávno stál pavlačový dům, kterému místní neřekli jinak než dům hrůzy. Několik dnů poté, co starosta vystěhoval jeho obyvatele, ho obec zbourala. Teď je místo něj parkoviště. „Konečně je tu klid, chodí sem víc lidí,“ pochvaluje si lékárnice Jiřina Pončíková.

„Předtím jsem se tam bála. Nalepili se na vás. Buď vás okradli, nebo žebrali a poplivali vás. Všude byl nepořádek a smrad, protože všechno vyhazovali ven z okna,“ popisuje Vendula Mácová, pracovnice sázkové kanceláře Chance. A recepční hotelu Britannia dodává: „Ten barák tam stál čtyřicet let. A oni ho za chvíli totálně vybydleli, takže hrozil zřícením. Vše, co šlo, spálili, prodali nebo zničili.“

Ještě než přijela demoliční četa, dům někdo zapálil. Starosta předtím vyrazil do volební kampaně se sloganem: Hasím, co vás pálí. A nechal se před tím domem vyfotit. I díky tomu zabodoval ve volbách do zastupitelstva i do Senátu.

„Ale není populární jen kvůli tomu, jak zatočil s neplatiči,“ říká magistra z lékárny. „Vsetín má díky němu nejvyšší dotace z Evropské unie na obyvatele v celé republice. Nechal spravit silnice, chodníky, prosadil třeba projekt Čistá Bečva, na řece se staví čističky, ve Vsetíně i v obcích kolem zase nová kanalizace.“

Vypadá to, že Čunkovi jeho Vsetínští rozumějí. Získal si je tím, co udělal, i tím, jak se k nim chová. „Je příjemný, usmívá se,“ shodují se. Hokejový trenér Vlach dodává: „Je správný Valach.“ Ten se prý pozná podle vřelého pozdravu a pevného stisku. Nedráždí manýrami zbohatlíků. V kopci si postavil dům se zahrádkou. Když stojíte na náměstí, vidíte na něj. Není to nic okázalého, jednopatrová stavba s růžovou fasádou, kde žije s manželkou a čtyřmi dcerami. Bere stopaře, chodí do bazénu i do sauny a jako správný lidovec navštěvuje téměř každou neděli mši. Obnovil festival Vsetínské záření, při němž hraje divadlo. Představil se v roli grófského majitele místního panství i jako konšel, kterého nabodli na kůl. Dokonce tu vyzkoušel obdobu diskusního pořadu Kotel – stoupl si před občany, aby na něj chrlili, co je trápí. „Nechal si hodiny nadávat a pak se snažil ty věci napravovat,“ tvrdí místní.

„Je s ním legrace. Má vtipné hlášky,“ říká Lubomír Gajdušek, jeho kolega z městského úřadu. „Ještě když bydlel v paneláku a někdo si zabouchl klíče, tak zazvonil u sousedů a po parapetu přešel na balkon a otevřel zevnitř. Třeba v pátém patře. A jednou mě dostal. Vylákal mě v tom pátém poschodí na chodbu. Přeskočil zábradlí, zachytil se nohama. Hlavou visel dolů a křičel na mě: Já sa nedržím!“ vypráví Čunkův náměstek a houpe se na židli v knihovně. Ta je prosklenou dominantou opraveného náměstí, klidné zóny, kam mají auta omezený vjezd. Z reálného socialismu tu ještě zbyla třeba ohyzdná stavba hotelu Vsacan, jinak se bourá a staví, opravují se fasády, rostou obchody... I pod tím je podepsán Čunek.

„Je workoholik. Ve dvě ve tři hodiny v noci na radnici pročítal smlouvy. S tím jeho kultem ale moc nesouhlasím,“ tvrdí o něm spolupracovník z radnice, který si nepřál být jmenován. Pod svým jménem nechce vystupovat ani místní historik, který říká: „Jiří Čunek – zázrak nad Bečvou s otazníkem. Vystřelil a za čtyři dny může zhasnout.“

Ve Vsetíně žije známá folklorní zpěvačka Jarmila Šuláková. Narodil se tu první vítěz StarDance Roman Vojtek. Dětství tu prožil i Záviš Kalandra.

Mezi slavnými občany města má své místo i Čunek, byť se narodil v sousedním Zlíně. „Už je náš, oženil se tu,“ říká osmdesátiletý Sousedíkův synovec. Z těch známých jmen je teď Čunek nejslavnější. „Na strýca však mít nikdy nebude. Čunek je jenom politik. Ale aspoň pracuje.“

Vsetín v číslech

30 tisíc obyvatel
Průměrný věk 36 let
Nezaměstnanost 9,75 %
Výsledky voleb do zastupitelstev, říjen 2006:
1. KDU-ČSL 26 %
2. ODS 23,2 %
3. ČSSD 13,6 %
4. Evropští demokraté 10,2 %
5. KSČM 9,6 %


(Milan Eisenhammer; MFDnes)


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář